Muradiye Elektrik Üretim A.Ş. Boydak Enerji A.Ş. 'nin grup şirketidir. Boydak Enerji A.Ş. günümüzde insanlığın ikame edilemeyen en önemli ihtiyaçlarından olan, hem dünyada hem de Türkiye’de her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin yerli ve temiz kaynaklarla üretilmesi amacıyla kurulacak elektrik santrallerine yatırım yapmak amacıyla kurulmuştur.

İlk olarak özelleştirme ihaleleri kapsamında yer alan 14. Grup hidroelektrik santrallerin ihalesi kazanılarak (Girlevik HES, Bayburt HES , Çemişgezek HES) 49 yıllığına işletmeleri Boydak Enerji tarafından yapılmak üzere devralınmıştır.

Daha sonra yine 2010 yılının Ağustos ayında 145,11 MWe kurulu güç kapasiteli hidroelektrik santral portföyüne sahip Nisan Elektromekanik Enerji San ve Tic. A.Ş.’nin % 50 hissesi satın alınarak bu şirkete ortak olunmuştur. 2013 Ağustos ayında % 100'ünü satın alarak tamamını bünyesine katmıştır.

Boydak Enerji hızlı inorganik büyümesini devam ettirerek 2010 yılının Ekim ayında 41,77 MWe kurulu güce sahip Muradiye Ayrancılar Hidroelektrik Santrali’nin haklarını elinde bulunduran Muradiye Elektrik Üretim A.Ş.’ nin % 70 hissesini satın almıştır.

Altarnatif Enerji üretim yatırımlarını artırmak amacıyla Temmuz 2011 ayında İstanbul Silivri ilçesi Çanta Mevkiinde yer alan 45 MWe kurulu güce sahip Çanta RES Rüzgar Enerji üretim santral projesinin sahibi Bora Rüzgar Elektrik üretim San. ve Tic.A.Ş. nin % 100 ü satın alınarak yatırım çalışmalarına başlanmıştır. Bora Rüzgar Elektrik üretim San. ve Tic. A.Ş. ile devralma yöntemiyle 2012 Temmuz ayında şirket birleşmesi gerçekleşmiştir. Sektörün önde gelen şirketlerinden olma hedefiyle yola çıkan Boydak Enerji, Betim Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret A.Ş. nin % 100 hissesini satın alarak İstanbul ili, Şile ve Pendik ilçelerinde rüzgar enerjisine dayalı 100 MW kurulu güce sahip Ömerli RES projesinin devralmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklara olan yatırımlarına devam eden Boydak Enerji, Sibelres Elektrik Üretim A.Ş. ‘nin % 100 hisselerini satın alarak 80 MW kurulu güce sahip Sibelres projesinin lisansının sahibi olmuştur. Portföy projelerin tamamının 2015 yılın başında devreye alınması planlanmaktadır. Boydak Enerji kaynak yelpazesinde çeşitlilik yaratmak adına Güneş Enerjisi projelerine de yönelmiş olup bu bağlamda Gün Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2012 Şubat ayında kurulmuştur. Türkiye’nin değişik bölgelerinde 21 adet güneş enerjisi projesi geliştirilmesine devam etmektedir.

Sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerden biri olan Boydak Enerji, 2012 yılının sonunda Egeli Enerji Üretim A.Ş. ve Nehirhes Enerji Yatırım Üretim İnş. ve Tic. A.Ş. şirketinin %100 hisselerini satın alarak, 21.5 MW büyüklüğündeki Erenköy Hidroelektrik Santrali'nin tüm haklarına sahip Nehir HES Elektrik Üretim A.Ş ve yapımı devam eden 5.10 MW büyüklüğündeki Yayla Hidroelektrik Santrali'nin tüm haklarına sahip oldu. Boydak Enerji ilk aşamada 2015 yılına kadar 500 MW kurulu güce ulaşmak, ikinci aşamada ise 1000 MW’lık portföy büyüklüğünü 2017 yılına tamamlamayı hedeflemektedir.