Muradiye Elektrik Üretim A.Ş.

Muradiye Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. günümüzde insanlığın ikame edilemeyen en önemli ihtiyaçlarından olan hem dünyada hem de Türkiye’de her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini yerli ve temiz kaynaklarla üretmek amacıyla 2011 yılında kurulmuştur.

Muradiye Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. olarak öncelikli misyonumuz yenilenebilir enerji kaynaklarında (HES, RES, GES) ürün çeşitliliğine giderek ürün yelpazemizi genişletmek ve yenilenebilir kaynaklardan temiz ve tamamen çevreci elektrik enerjisi üreterek, ülkemizin toplam karbon emisyonunu azaltmaya yardımcı olmaktır.

Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan hidroelektrik enerjisi santralinden adını alan şirketimizin Şelale ve Ayrancılar olmak üzere iki adet HES santrali bulunmaktadır. Toplamda 17.707 m su iletim hattı bulunan santralin yıllık 125 MW kilovatsaat elektrik üretimi öngörülmektedir.

 Şirketimiz toplam kurulu gücü olan 41,45 MW ile yaklaşık 33.510 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılama kapasitesine sahiptir.

Muradiye Ayrancılar Hidroelektrik Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi baz alındığında ise 40.746 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi gerçekleştirmektedir.

Muradiye Elektrik, Türkiye elektrik üretimi sektöründe yatırımın tüm aşamalarından işletme sürecine kadar uzman ekiplerle çalışarak, tamamı çevre dostu ve yüksek verimli projelere imza atmayı kendine öncelikli hedef edinmiştir.