RHG Enertürk Enerji

RHG ENERTÜRK ENERJİ

 

2010 yılında temelleri atılan RHG Enertürk Enerji, T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan 49 yıllığına işletme ihalesini kazandığı “Grup 14 Hidroelektrik Santralleri’yle” çıktığı enerji üretimi yolculuğunda bugün 13 adet lisanslı üretim tesisi ile 10 şehirde faaliyetlerine devam etmektedir.

RHG Enertürk Enerji’nin devrede olan toplam 504,95 MWe’lik portföyünün; 236,8 MWe’si rüzgâr enerji santrallerinden, 199,75 MWe’si hidroelektrik santrallerinden, 68,40 MWe’si güneş enerjisi santrallerinden oluşmaktadır.  

2021 YEKA GES-3 ihalelerinde Antalya, Van ve Muş illerinde 105 MWe güneş enerjisi santrali, 2022 YEKA RES-3 ihalelerinde de Van ilinde 30 MWe rüzgâr enerjisi santrali için yatırım hakkı elde eden RHG Enertürk Enerji’nin toplam kapasitesi 639,95 MWe olacaktır.

Satışlarının tamamını elektrik piyasasına yapmakta ve devrede olan portföyün 255,2 MWe’lik kısmı YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması)’den yararlanmaktadır. Öz kaynağının gücüne inanan RHG Enertürk Enerji, sektörde liderlik pozisyonunu pekiştirecek ve rekabet gücünü artıracak yatırımlar için uygun borçlanmaları değerlendirmeyi de gündemine almıştır.

13 adet elektrik üretim lisansı ve 7 adet YEKA Projesi hak kazanımı ile Türkiye’nin kalkınmasına destek vermeye devam eden RHG Enertürk Enerji, 2023 yılı hedeflerini gerçekleştirmenin verdiği özgüvenle, 2024 hedeflerine doğru hızla ilerlemektedir. 2023 yılı kişi başı yıllık 2,4 MWh elektrik tüketimi baz alındığında RHG Enertürk Enerji, 525.778 kişinin yıllık elektrik ihtiyacını karşılamıştır.

RHG Enertürk Enerji’nin 2024 yıllık hedefi 1.364.854 MWh’lık üretime ulaşmaktır.

Yalnızca yenilenebilir enerji üretimiyle sınırlı kalmayan RHG Enertürk Enerji, sunduğu çeşitli hizmetlerle enerji sektöründe geniş bir müşteri ağına sahip olmuştur.

Sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yenilenebilir enerjinin kullanımını yaygınlaştırma hedefiyle projelerine devam eden RHG Enertürk Enerji, geleneksel enerji kaynaklarına dayalı olan endüstriyel süreçleri yenilenebilir enerji çözümleriyle buluşturmak amacıyla, çatı ve arazi tipi güneş enerjisi santrali kurulumu projelerinde farklı sektördeki birçok markaya da mühendislik, satın alma ve inşaat yönetimi gibi projenin başlangıçtan teslimine tüm adımlarında danışmanlık sağlamaktadır.

Sürdürülebilirlik ve çevresel bilincin günümüz iş dünyasının en önemli önceliklerinden biri haline geldiği bilinciyle, işletmelerin enerji tüketimini yeşil ve sürdürülebilir kaynaklardan sağladığını belgelendirmeleri için I-REC ve YEK-G Sertifikaları konusunda pek çok markaya destek sağlamaktadır.

2022 yılı itibariyle faaliyetlerine başladığı elektrikli araç şarj istasyonlarıyla 2024 yılının ilk çeyreği itibariyle Türkiye’nin 6 bölgesinde toplamda 24 ilde elektrikli araç kullanıcılarına rahat, hızlı, güvenilir elektrikli araç şarj hizmeti sunmaya devam etmektedir.